معرفی دانشگاه تبریز

دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه‌های دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد که در شهر تبریز واقع است. این دانشگاه شامل ۱۴ دانشکده است و در کل مشتمل بر ۲۹ قطب علمی و مجتمع آموزشی است. این دانشگاه که در سال ۱۳۲۵، توسط سید جعفر پیشه وری بنیان گذاشته شده است، امروزه به عنوان دومین موسسهٔ آموزشی (از لحاظ سابقه) و دهمین (از لحاظ رتبه‌بندی علمی) در بین دانشگاه‌های پیشرو ایران شناخته می‌شود و از بدو تأسیس خود همواره نقشی محوری در وقایع علمی، اجتماعی و فرهنگی ایران داشته‌است. دانشگاه تبریز همچنین به‌عنوان بزرگ‌ترین موسسهٔ دانشگاهی در شمال غرب کشور با پیشینهٔ آموزشی و تحقیقاتی ۶۰ ساله شناخته می‌شود.

پیشینه

ایدهٔ اولیهٔ تأسیس دانشگاه تبریز یک سال پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم به‌وجود آمد و در خردادماه ۱۳۲۵ براثر تحولات سیاسی منطقه، دانشگاهی به‌نام «آذربایجان یونیورسیتی» (دانشگاه آذربایجان) تأسیس شد. دیری نپایید که موسسهٔ تأسیس‌شدهٔ جدید منحل شد و تمام فعالیت‌های آموزشی آن به‌علت برخی فعالیت‌های سیاسی پشت پرده در منطقه و پیامدهای ناشی از آن، به‌مدت چند ماه به‌حالت تعلیق درآمد. در دی‌ماه همان سال از سوی دانشگاه تهران دو تن از اساتید به‌نام‌های «مصطفی حبیبی» و «خان‌بابا بیاتی» مأموریت یافتند تا جهت راه‌اندازی دانشگاه در تبریز اقدام نمایند.

 

سرانجام این دانشگاه با پذیرش ۱۶۰ دانشجو در دو دانشکدهٔ پزشکی و ادبیات، تحت ریاست دکتر بیاتی، رسماً فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. مراسم گشایش دانشگاه که به‌عنوان یک واقعهٔ منحصربه‌فرد و بزرگ در تاریخ معاصر تبریز قلمداد می‌شود، به‌طور زنده از رادیوی محلی پخش شد و مردان و زنان آذربایجانی به آرزوی قلبی خود دست یافتند. این دانشگاه پیش از انقلاب اسلامی دانشگاه آذرآبادگان نام داشت.

 

با گذشت زمان دانشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و آموزشکده‌های آن به‌تدریج تأسیس شدند. پس از گذشت چند سال این دانشگاه به دو قسمت «دانشگاه تبریز» و «دانشگاه علوم پزشکی تبریز» تقسیم شد.

 

 

 

 

هیأت علمی

دانشگاه تبریز دارای ۴۸۰ عضو هیأت علمی است که ۲۵۸ نفر از آن‌ها دارای مدرک دکتری هستند. از این تعداد ۴۱ نفر پروفسور، ۱۵۱ نفر دانشیار، ۶۶ نفر استادیار و ۲۲۲ نفر مربی‌اند. همچنین ۸۵۷ نفر کادر اداری فعالیت‌های آکادمیک را پشتیبانی می‌کنند.

 

محوطه دانشگاه

محوطهٔ این دانشگاه در منطقه‌ای یک‌پارچه، سطحی معادل ۵۸۵ هکتار را دربر گرفته‌است. دانشگاه تبریز در ناحیهٔ شرقی شهر تبریز با چشم‌انداز زیبای کوه‌های شمالی شهر قرار گرفته‌است و از یک منطقهٔ سرسبز در جنوب خود برخوردار شده‌است که فضای مورد نیاز برای توسعهٔ دانشگاه در آینده را فراهم می‌سازند. مساحت تخصیص داده‌شده برای ساختمان‌ها و فضاهای آموزشی دانشگاه در حدود ۳۲۳٬۸۹۵ متر مربع می‌باشد.

 

 

 

 

دانشکده‌ها و موسسات

دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز.

دانشکدهٔ فنی-مهندسی مکانیک

دانشکدهٔ فنی-مهندسی عمران

دانشکدهٔ فنی-مهندسی برق و کامپیوتر

دانشکدهٔ فنی-مهندسی بناب

آموزشکده فنی مرند

دانشکدهٔ فناوری‌های نوین

دانشکدهٔ فیزیک

دانشکدهٔ شیمی

دانشکدهٔ ریاضی

دانشکدهٔ علوم طبیعی

دانشکدهٔ کشاورزی

دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی

دانشکدهٔ ادبیات و زبان خارجی

دانشکدهٔ علوم تربیتی و روانشناسی

دانشکدهٔ دامپزشکی

آموزشکدهٔ کشاورزی اهر

پژوهشکدهٔ فیزیک کاربردی و ستاره شناسی

مرکز تحقیقات علوم پایه

موسسهٔ تحقیقاتی علوم انسانی و اسلامی

 

 

 

رشته‌های تحصیلی

برنامه‌ریزی شهری

جغرافیای طبیعی - اقلیم شناسی

حقوق قضایی

پژوهشگری علوم اجتماعی

تعاون و رفاه اجتماعی

تاریخ

جغرافیای طبیعی

مهندسی مواد: سرامیک - متالورژی صنعتی

مهندسی مکانیک: طراحی جامدات - حرارت و سیالات - ساخت و تولید

مهندسی صنایع : تکنولوژی صنعتی - تولید صنعتی - برنامه ریزی و تحلیل سیستم‌ها

مهندسی برق : الکترونیک - مخابرات - قدرت - کنترل

مهندسی عمران : عمران - راه - سازه - آب - خاک - نقشه برداری

مهندسی شیمی - پتروشیمی

ریاضی محض

ریاضی کاربردی

فیزیک هسته‌ای

فیزیک نظری و اخترفیزیک  جامد و الکترونیک  اتمی و مولکولی

آمار

علوم اقتصادی - اقتصاد بازرگانی - اقتصاد نظری

مهندسی کشاورزی : مکانیک ماشین‌های کشاورزی - اقتصاد کشاورزی - باغبانی - آب

علوم کامپیوتر

کتابداری

زمین شناسی

زیست شناسی

مهندسی فناوری اطلاعات

مهندسی معماری (کارشناسی) از سال ۸۸ ایجادشده است .

/ 0 نظر / 28 بازدید