رشته تخصصی مهندسی مکانیک ماشین های کشاورزی را بشناسیم

رشته تخصصی مهندسی مکانیک ماشین های کشاورزی را بشناسیم

تخصص مهندسی مکانیک ماشین های کشاورزی برای تربیت طراح ماشین های کشاورزی دایر شده است . محل اصلی اشتغال فارغ التحصیلان آن کارخانجات سازنده تراکتور ، کمباین و سایر ماشین ها و ادوات کشاورزی و صنایع کشاورزی می باشد. این تخصص ،طبیعت فنی دارد نه کشاورزی و به همین سبب در رشته فنی مهندسی طبقه بندی شده است .از امور کشاورزی چون زراعت ، باغبانی ، دامپروزی ، گیاهپزشکی ، آبیاری، خاکشناسی جز در حد لزوم برای طراحی ماشین ، هیچ اطلاعی ندارد . در عوض از توان کافی در علوم مکانیکی همچون استاتیک ، دینامیک ، مقاومت مصالح ، ریاضیات ، اجزاء ماشین ، طراحی کامپیوتری ، شبیه سازی کامپیوتری ، هیدرولیک ، برق و الکترونیک برخوردار است تا آنجا که بتواند مکانیسم ها ، طرز کار و طرح ماشین های کشاورزی را تحلیل نماید . مجموعه ی این دروس به اضافه دروس اصلی یا تخصصی چون موتور ، تراکتور ، ماشین های خاک ورزی ، کاشت ، داشت ، برداشت ، پس از برداشت ، مکانیزاسیون ، مکانیک تراکتور ، طراحی ماشین های کشاورزی و عملیات کارگاهی
فارغ التحصیلانی را می پروراند که می توانند به طراحی این ماشین ها بپردازند . البته ممکن است نیازمند کمک مخصصان مکانیک هم در بعضی زمینه ها باشند .

 

دانشجویان در مقطع کارشناسی باید 136 واحد بگذرانند تا به عنوان یک مهندس مکانیک ماشین های کشاورزی فارغ التحصیل شوند که از این 136 واحد 21 واحد دروس عمومی مشترک با سایر رشته ها است و 20 واحد در ارتباط با کشاورزی است و ما بقی واحد ها تخصصی رشته مکانیک ماشین های کشاورزی می باشد.نقش مهندسین مکانیک ماشینهای کشاورزی در صنایع

مهندسین مکانیک ماشینهای کشاورزی درمقایسه با مهندسین مکانیک برای کسب موفقیت در صنعت مسیر دشوارتری درپیش رو دارند به این دلیل که مهندسین مکانیک برای طراحی اطلاعات نسبتا ثابتی در اختیار دارند وماشینی که طراحی می کنند اغلب در شرایط ثابت یک کارخانه مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که طراح ماشینهای کشاورزی باید ماشینی طراحی کند که با شرایط کاملا پویای مرزعه سازگار باشد .

خاک محیطی است زنده وپویا وهمچنین گیاه نیز موجودی است زنده بنابراین طراحی ماشینی که با شرایط متغیر مزرعه سازگار باشد کار بسیار دشوارتری است ونیازمند این است که بسیاری از پارامترهای متغیر مزرعه ای نیز در طراحی لحاظ گردد. 

 

 

حال آنکه مهندسین مکانیک با شرایط پویای مزرعه به هیچ وجه آشنایی نداشته وبه دلیل عدم اطلاعات کافی در خصوص رابطه خاک و گیاه با ماشین به هیچ وجه نمی توانند ماشینی طراحی کنند که درشرایط پویای مزرعه تمام نیازهای طراح و زارع رابرآورده نماید.به همین دلیل مهندسین مکانیک ماشینهای کشاورزی با گذراندن دروسی از جمله طراحی اجزای ماشین دینامیک، مقاومت مصالح ،استاتیک ، وهمچنین رابطه ی خاک وماشین و برخی از دروس کشاورزی مانند زراعت میتوانند ماشینهای پیشرفته با راندمان بالا برای کشاورزی تولید نمایند.مشکلات رشته مهندسی مکانیک ماشینهای کشاورزی
یکی از مشکلات دانشجویان این رشته این است که این دانشجویان تا روزی که در یکی از دو بخش صنعت یا کشاورزی مشغول به کار گردنند ، نمی دانند در اینده مشغول به چه کاری خواهند شد لذا با رغبت کمتری تحصیلات خود را ادامه داده و کمتر به اموزشهای جانبی از قبیل آموختن نرم افزارهای مهندسی که قبل از وارد شدن به محیط کار لازم و ضروری می باشد روی می آورند.
طبق یک آمارگیری مشخص گردیده اکثر دانشجویان رشته مهندسی مکانیک ماشینهای کشاورزی که در دبیرستان نیز در رشته ریاضی و فیزیک مشغول به تحصیل بوده اند این رشته را به خاطر شباهت آن با رشته مهندسی مکانیک انتخاب می کنند و با گذراندن تعداد زیادی از واحدهای رشته مکانیک درکنار واحدهای کشاورزی انتظار دارند که در آینده نیز در بخش صنعت مشغول به کار گردنند ، که با وجود داشتن صلاحیت و توانایی و بار علمی کافی ، اما به دلیل شناخت کم و ناقص صنایع و صاحبان صنایع از این رشته در مواردی اتفاق نمی افتد .
به این دلیل که در کشور ما ، در حال حاضر صنعت ماشین های کشاورزی حالت پویا نداشته و اغلب صنعتگران به کپی سازی این ماشینها روی اورده اند و طراحی و ساخت ماشینهای کشاورزی تنها محدود به دفاتر تحقیق و توسعه کارخانجات بزرگ سازنده تراکتور و ماشینهای کشاورزی گردیده و در اکثر کارخانجات ، کپی

سازی و نمونه سازی مدلهای خارجی ماشینهای کشاورزی جای طراحی وتوسعه ی این ماشینها را گرفته است وعلاوه بر آن کم بودن تعداد کارخانجات ساخت ماشین آلات کشاورزی مثل تراکتور سازی تبریز وتراکتور سازی اراک باعث شده تعداد زیادی فارغ التحصیلات این رشته نتواننددر رشته تخصصی خود مشغول به کار شوند اما به علت فنی بودن رشته وگذراندن تعدادزیادی از واحدهای مهندسی مکانیک می توانند در شرکتهای ساخت اتومبیل مشغول به کار شوند.
منابع آزمون کارشناسی ارشد
1.زبان عمومی و تخصصی، 2.ریاضیات، 3.مقاومت مصالح، 4.ماشینهای کشاورزی، 5.موتور و تراکتور.
/ 2 نظر / 24 بازدید